Gdyby poszukać krótkiego opisu zalet języka PHP, bez wątpienia znaleźlibyśmy, że:

 • nie trzeba kompilować – po prostu zmień kod i kliknij na Odśwież
 • kod jest przenośny – uruchomisz go na każdym systemie i wszędzie zadziała
 • przejrzysta składnia, w wielu miejscach podobna do starego, dobrego C

Trudno się nie zgodzić z dwoma pierwszymi argumentami. Rozważając jednak głębiej trzeci punkt, można zacząć mieć wątpliwości, czy aby nie jest tak, że jedynie słowa „podobna” i „starego” oddają rzeczywistość

Język C był niejednokrotnie krytykowany z wielu powodów – składnia i jej czytelność to jedne z nich. PHP, dziedzicząc z niego pewne elementy, przejmuje również niedogodności. Przede wszystkim: czytelność. Kulejącą.

Spójrzmy tylko na poniższy kod [który oczywiście pozbawiony jest sensu]:

function fcuk_the_legibility($s, $arr_data, $a, $b, $c) {
	switch ($c) {
		case 1:
			for ($i = 0; $i <= 10; $i++) {
				if ( ($a % 2) && ($a != $b) ) {
					while (!temp) {
						if ($c) {
							foreach ($arr_data as $item) {
								echo $item . "\n";
							}
							$temp = 1;
						} else {
							$temp = 1;
						}
					}
				} else {
					echo "Nie dopasowało się.\n";
					continue;
				}
			}
			break;
		default:
			break;
	}
}

Zaznacz dowolną klamrę zamykającą blok – co ona zamyka? Szukasz? No właśnie… Nowoczesne edytory kodu znacznie ułatwiają sprawę, ale ich zadaniem nie jest poprawianie czytelności, a jedynie usprawnienie nawigacji i kontroli nad kodem.

Niektórzy programiści poczuli potrzebę opisu domknięć bloków. Użyli do tego komentarzy:

function my_func($a) {
 if ($a) {
 } // END: if($a)
} // END: function my_func($a)

Ładnie. Pierwotny problem się rozwiązuje. Ale kod nadal pozostaje nieludzki, porównując go z takimi językami jak Ruby czy Python.

Nie każdy o tym wie, ale w PHP istnieje tzw. składnia alternatywna.

function alternative($s, $arr_data, $a, $b, $c) {
	switch ($c):
		case 1:
			for ($i = 0; $i <= 10; $i++):
				if ( ($a % 2) and ($a != $b) ):
					while (!temp):
						if ($c):
							foreach ($arr_data as $item):
								echo $item . "\n";
							endforeach;
			  			    $temp = 1;
						else:
							$temp = 1;
						endif;
					endwhile;
				else:
					echo "Nie dopasowało się.\n";
					continue;
				endif;
			endfor;
			echo "Done!n";
			break;
		default:
			break;
	endswitch;
}

Jak pisać za pomocą takiej składni?

 • bloki rozpoczynamy dwukropkiem
 • blok while kończymy za pomocą endwhile, for-endfor, if-elseif-else-endif, switch-endswith, foreach-endforeach
 • operatory logiczne && i || zastępujemy odpowiednio za pomocą and oraz or
 • warto dodać o operatorze alternatywy wykluczającej xor, przydatnym, choć dość rzadko używanym – ten posiada tylko słowny odpowiednik w PHP
 • należy pamiętać, że and ma niższy priorytet niż && (co się tyczy również operatora or) – patrz php.net

Ciekawą sprawą jest alternatywna wersja instrukcji echo:

Mam w domu <?=$animal ?> i brata.

Trzeba tylko pamiętać o włączeniu dyrektywy short_open_tag. Osobiście nie używam takiej formy, ale jeśli ktoś ma ochotę…

Szczególnie ludzie embedujący kod PHP do HTMLa poczują wygodę stosowania składni alternatywnej (niektórzy twórcy szablonów Wordpressa nałogowo z tego korzystają):

<ul>
<?php foreach ($links_arr as $element): ?>
	<li><?php echo $element ?></li>
<?php endforeach; ?>
</ul>

Przeciwnicy składni alternatywnej zarzucają jej brak zwięzłości, wydłużenie czasu pisania kodu, niezgodność z konwencją narzuconą przez PEAR i wynajdywanie czegoś, co jest absolutnie niepotrzebne (i powołują się na plotki w dokumentacji PHP, na czego temat wywiązała się ciekawa dyskusja). Cóż, ich wybór. Ja cenię sobie czytelność kodu, bo to podstawa przy pracy nad nawet średnimi projektami, dlatego będę jej używał. Do czego również i Was zachęcam.

Komentarze: Skocz na dół, na górę

 1. Może i składnia PHP/C++ jest nieczytelna, ale za to zwięzła. Dlatego preferuję stosować komentarze na końcowych klamerkach, co ma także swoje zalety przy wielu zagnieżdżonych, lub kolejno występujący instrukcjach tego samego typu (np. kilka if z rzędu).

  A w szablonach… na pewno się przyda, o ile nie stosuje się Smarty.

  W ostatnim wycinku kodu brakuje chyba „?>” na końcu drugiej linijki.

 2. Dzięki, poprawiłem. :)

  Pamiętać trzeba o jednym: zwięzłość może i przyśpiesza pisanie, ale analizy już nie. Nie wspominając już o szukaniu błędów.

  Na szczęście PHP umożliwia pisanie na oba sposoby i każdy może wybrać to, co lubi najbardziej.

 3. IMO te klamry są najlepszym rozwiązaniem. Całkiem niedawno postanowiłem się poduczyć Pythona i na samym wstępie odrzuciła mnie jego składnia (a dokładnie czułość na spacje/tab-y).

  Przejrzystość kodu zależy przede wszystkim od stylu jakim się programuje.

  Można pisać tak:
  if()
  {
  ...
  }
  lub:
  if() {
  ...
  }

  i do tego dodać wcięcia, które jasno pokazują kod między klamrami i nie ma problemu [-;

 4. Nie rozumiem w tym kontekście przyrównania do składni Pythona. Może tam też istnieje jakaś składnia alternatywna, ale AFAIK to przecież bloki oznaczamy przez samą indentację. Biorąc pod uwagę kontekst wpisu, w którym miejscu jest to czytelniejsze od standardowej składni PHP? Wymusza indentację, ale przecież w dalszym ciągu nie wiadomo, jaki blok kończy zmniejszona indentacja…

  A odnośnie embedowania PHP do HTML-a chyba nie muszę się wypowiadać? Wydaje mi się, że ta kwestia była już wystarczająco dużo razy poruszana…

 5. „Pamiętać trzeba o jednym: zwięzłość może i przyśpiesza pisanie, ale analizy już nie. Nie wspominając już o szukaniu błędów.”
  Amen. Niektórzy wolą oszczędzać po sekundę-dwie pisząc kilka znaków mniej (nie wspominając o edytorach, które potrafią dopełniać tego typu rzeczy automagicznie), a potem analizować kod 20 minut zamiast 5…
  Nie wiedziałam że PHP ma taki bajer (nie używam) – w każdym razie jak dla mnie kapitalny pomysł.

  Inna rzecz że przy tylu poziomach zagnieżdżenia (switch-for-if-while…) to warto jednak pomyśleć o refaktoryzacji takiego kawałka kodu.

 6. PS. Tak obalając wspomniane na początku zalety:
  1. Kompilować faktycznie nie trzeba, jak w każdym języku skryptowym. Jednak czy warto rezygnować z kompilacji, tracąc tak wiele na wydajności?
  2. Przenośność też nie do końca — niby zasadnicza warstwa jest przenośna, ale jest też spora grupka funkcji, pod względem wsparcia których PHP dla Windows jest upośledzone (tutaj zaznaczę, że nie wiem, czy w nowszych wersjach to się nie zmieniło).

 7. Michał Górny: Kontekst wypowiedzi o Pythonie i Rubym mógł być faktycznie nieco mylący. Mi chodziło bardziej o ogólne wrażenie, jakie sprawiają te dwa języki. Akapit przekazywał jedynie tyle, że jest coś, co można zrobić, by PHP nie było tak bardzo do tyłu.

  O ile mi wiadomo, Python nie posiada tego typu alternatyw. Ale ich nie potrzebuje – jego kod jest wystarczająco przejrzysty (i znów mówię tutaj globalnie, nie w kontekście bloków). Ruby też nie ma, ale można to bardzo łatwo obejść, i to na dwa sposoby.

  A co do Twojego PS. – myślę, że bezsensownym zabiegiem jest czepianie się na siłę tego, co jeszcze zostało. Tym bardziej, że nie prowadziłem mądrego wykładu o PHP, a jedynie pisałem o tym, jak niektórym zdarza się określać ten język.

 8. Cachotterie ma rację, zwykle nie ma potrzeby tworzenia takich głębokich zagnieżdżeń. I wtedy wystarczy stosować
  if ()
  {
  <tab>kod…
  }
  i jest ładnie i czytelnie.

 9. Re: PHP: Czytelność kodu i składnia alternatywna

  Dziś na Techblogu, Razorjack poruszył kwestię czytelności kodu. Postanowiłem dodać więc swoje III grosze w tej sprawie.
  Widziałem już wiele sposobów zapisu kodu. Zarówno te złe:

 10. BTW, źle wpisałeś alternatywę dla echo. Powinno być <?=$animal ?> a nie <?php =$animal ?>. Zresztą chyba o to pierwsze ci chodziło, skoro mówisz o short_tags ;)

 11. Wpis fajowy, chciałbym żeby JavaScript takie coś miało. Używając Object Notation i pisząc parę ifów/forów w funkcji w końcu nie wiem gdzie jestem. :]

  D4rky: „pre.” nie zadziała chyba (Textile Lite?), używaj „bc.” :)

 12. Riddle – Textile zwykłe, a bc mi zignoruje wcięcia, o które chodzi. Puściłem trackback, mój komentarz proszę skasować

 13. D4rky: Komentarz usunięty. I poprawiłem kod, dzięki wielkie. Głupi błąd, z przyzwyczajenia napisałem „po swojemu”. ;)

  Włączyłem też Textile dla komentarzy, jakby kogoś to interesowało.

 14. A ja się nie zgodzę z pierwszym argumentem. W produkcyjnym zastosowaniu możliwość statycznej analizy kodu (w czasie kompilacji) jest nieoceniona.

  A co do składni: nie lepiej to rozbić na funkcje zamiast generować spaghetti?

 15. Jasne, że lepiej. To nie był artykuł o tym, jak błędnie kodować wszystko w jednej funkcji, tylko o tym, czemu składnia alternatywna może się okazać cenna. Dałem przykład ekstremalny i nierealny, by jeszcze bardziej wszystko uwydatnić :).

 16. Kod celowo pisany bez wcięć.

  if($a):
  if($b):
  if($c):
  if($d):
  // bum;
  else:
  // tralala
  endif;
  else:
  // tralala
  endif;
  else:
  // tralala
  endif;
  elseif($ziutek):
  // cyk
  endif;

  Czytelne? Nie. Przynajmniej nie dla mnie. Przy paru(nastu) ifach nawet ta superaśna składnia alternatywna zmusza do poświęceniu paru chwil na liczenie, „który endif jest do którego ifa i skąd tu się wziął ten elseif”. No i nowsze edytory nic nie podświetlą, bo to niezgodne ze składnią. A co by było, gdyby były wcięcia? Ale wcięcia można też zastosować w składni normalnej, „i wychodzi na moje”.

  „Zaznacz dowolną klamrę zamykającą blok – co ona zamyka? Szukasz?” – nie, nie szukam, po prostu jadę kursorem trochę do góry i sprawdzam, gdzie na tym samym poziomie wcięć jest rozpoczęcie bloku. Do tego, skoro doskonale znam mój własny projekt (wszak to JA go tworzę), to się w nim nie powinienem gubić, bo znam go jak własną kieszeń... nieprawdaż?

 17. Tak duże nagromadzenie ifów nie występuje w praktyce. A jeśli już, to tworzy się jedną dużą funkcję logiczną, która zajmuje jedną linijkę i w całości dotyczy jednego bloku, a nie czterech.

  Jedziesz kursorem w górę? W takim razie nie robisz nic innego jak po prostu szukasz. A ja patrzę na endfor i dokładnie wiem o tym, który blok zostaje tym słowem zamknięty.

  Jeśli się nie gubisz, kiedy projekt osiąga powyżej 30 tysięcy linijek, to jesteś dobry. Ja jednak od samego początku lubię się wspierać naturalną wieloklasowością i wielowarstwowością projektów. A jeśli projekt wykonuję samemu, to również składnią alternatywną. Bo przyznam, konwencje są szalenie ważne, dlatego jeśli jest on współtworzony przez innego kodera, to użyję składni rekomentowanej przez PEAR. Bo właśnie ta, a nie alternatywna, jest zalecana i „oficjalna”.

 18. „Tak duże nagromadzenie ifów nie występuje w praktyce.” – występuje… ja się z takim nagromadzeniem bardzo wiele razy spotykałem, ba, sam tak kodziłem ;]

  „A ja patrzę na endfor…” – zamień w moim poprzednim przykładzie wszystkie „if” na „for”. I co? Bo wierz mi, takie sytuacje TEŻ występują – albo mogą wystąpić.

  Cóż, jak dotąd jeszcze nic większego nie napisałem (nie żeby miało 30k linijek), więc się nie gubię ;>

 19. echo „$itemn”; – tym mnie dobiłeś :D Widać jaki poziom programisty :)

 20. Komplikowałem przykład najbardziej jak się da. Zagalopowałem się, jak widać, i wydajność też skomplikowałem :P. Poprawiłem. Na pewno czepialskim coś jeszcze w tym nie będzie grało, ale nie będę już tego poprawiał, bo nie o to w tym poście chodzi.

 21. Re: PHP: Czytelność kodu i składnia alternatywna

  Dziś na Techblogu, Razorjack poruszył kwestię czytelności kodu. Postanowiłem dodać więc swoje III grosze w tej sprawie.

 22. a jak ma się to na wydajność ?? A druga rzecz to wg mnie jest przydatne jedynie podczas wklejania kodu PHP w kod HTML a nie w innych sytuacjach. Programowanie z tym może tylko zabić czytelność :) bynajmniej tak miałem w DELPHI:

  IF cos THEN
  begin {rob cos}
  end

  na początku jest oki. czytelne i wogóle, po dwóch dniach zabawy zaczyna wkur…. a po tygodniu spokojnie wyrzucasz delphi do smieci i programujesz w C++ Builder (wtajemniczeni wiedzą dlaczego builder) :) Każdy będzie programował w tym co mu pasuje, mi podchodzi składnia C ale jeśli muszę zrobić coś takiego:

  <ul> <?php foreach ($data as $value) :?> <li><?php echo $value[‘art_id’].” „.$value[‘tytul’]; ?></li> <?php endforeach; ?> </ul>
  No to czytelniejsze jest jednak alternatywna składnia.

 23. Ta składnia, tak jak pisałem, nie jest zgodna ze standardem PEAR, dlatego można co najwyżej użyć do czytelniejszego embedowania kodu PHP do HTML. Ale w dobie systemów szablonowania nie jest to najlepszy pomysł.

  Poza tym… to jeszcze jest ktoś na tej planecie, kto pisze w PHP? ;)

 24. jeszcze jakieś 15 mln osób :P A dlaczego nie PHP, to co wówczas wolne RUBY ?? Python ?? Jak już miałbym się przerzucić z PHP na coś innego to wybrałbym J2EE, w ekstremalnym wypadku .NET (dlaczego ekstremalnym, bo nie lubię za bardzo tej technologii, ale to moje zdanie). PHP w połączeniu z Zend Framework wg mnie naprawdę dobrze wygląda. Choć szczerze przyznam skłaniam się jednak w kierunku JAVA i technologii oplatajacych np. wymienione J2EE.

 25. Ruby wolny? Poczekaj na Ruby 2.0. A póki co – spójrz na test wydajności różnych frameworków. PeHaPowe wypadają zdecydowanie najgorzej. Jeśli tak lubisz Zenda, to zajrzyj jeszcze do dyskusji na temat wydajności ZF. Ja wiem, że 1.03 to co innego niż 1.5, ale poszukaj w necie i zobaczysz, że wydajność jest żałosna – zarówno ZF, jak i Symfony. Rails może wypaść parokrotnie szybciej – Django paredziesiątkrotnie!

  A skoro PHP wypada beznadziejnie w testach wydajności i samo w sobie jest beznadziejne (frameworków też nie ma za fajnym IMO) – nie widzę powodów, by w nim pisać.

 26. Stary, to że nie lubisz Zenda i Symfony, to nie jest argument odnośnie ich „fajności”. PHP jeszcze trochę pociągnie właśnie dzięki takim rozwiązaniom.

 27. Hi there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 28. Why people still use to read news papers when in this technological globe all is existing on web?

 29. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it ;)
  I will come back yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may
  you be rich and continue to guide other people.

 30. Gday! I
  hope you do not mind but I decided to publish your weblog:
  http://blog.razorjack.net/2007/03/25/php-czytelnosc-kodu-i-skladnia-alternatywna/ to my online directory.
  I used, "PHP: Czytelność kodu i składnia alternatywna // rubedo -- alchemy_of :ruby, :rails" as your web site title.
  I hope this is fine with you. In
  case you'd like me to change the title or perhaps
  remove it completely, contact me at katherina.wilcox@imap-mail.com. Thank you so much.

 31. Hello to every one, it's in fact a pleasant for me to visit this web page, it consists of useful Information.

 32. I absolutely love your blog and find many of your post's to be exactly I'm looking for.
  Does one offer guest writers to write content in your case?

  I wouldn't mind creating a post or elaborating on some of the subjects you write with regards to here. Again, awesome web site!

 33. I truly love your website.. Excellent colors & theme.
  Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I'm attempting to create my very own blog and want to know where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 34. Hey there just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your content seem to be running off the screen in Opera.
  I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon.
  Cheers

 35. Hi, yeah this piece of writing is really fastidious and
  I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 36. Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.

 37. I read this post fully on the topic of the comparison of most recent and
  previous technologies, it's awesome article.

 38. I simply couldn't leave your web site prior to suggesting that I really enjoyed the standard info an individual provide to your visitors? Is going to be again ceaselessly in order to investigate cross-check new posts

 39. Heya terrific website! Does running a blog similar to this require
  a great deal of work? I have virtually no knowledge of coding
  but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.

  I know this is off topic but I just had to ask. Appreciate
  it!

 40. I have been browsing online more than 3 hours nowadays, but I never discovered any interesting article like yours.
  It is lovely price enough for me. Personally, if all site owners and
  bloggers made excellent content as you probably did, the internet will be a lot
  more helpful than ever before.

 41. When someone writes an piece of writing he/she maintains the image of a user in his/her mind that how a user can understand
  it. Therefore that's why this piece of writing is amazing. Thanks!

 42. Highly descriptive post, I loved that bit. Will there be a part 2?

 43. Please let me know if you're looking for a writer for your blog. You have some really great posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some articles for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Regards!

 44. dpqmwu

 45. uogxelui http://itsemq.com/

 46. Woah! I'm really digging the template/theme of this site. It's simple,
  yet effective. A lot of times it's tough to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance. I must say you've done a fantastic job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
  Excellent Blog!

 47. Amazing! Its truly awesome post, I have got much clear idea about from this
  article.

 48. oncuehf

 49. Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you
  are a great author. I will remember to bookmark your blog and definitely will
  come back from now on. I want to encourage one to continue your great job, have a nice
  holiday weekend!

 50. Hello I am so grateful I found your blog page, I really found you by
  mistake, while I was looking on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a marvelous
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don't have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the awesome work.

 51. I am actually pleased to glance at this blog posts which contains tons of helpful
  facts, thanks for providing these statistics.

 52. Usually I do not learn post on blogs, however I would like to say that
  this write-up very forced me to try and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, quite nice article.

 53. I am sure this article has touched all the internet users, its really really pleasant piece of writing on building up new webpage.

 54. Hey! Do you know if they make any plugins to protect
  against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
  Any recommendations?

 55. Appreciate this post. Will try it out.

 56. fguikbn

 57. yeejpj

 58. tddgaa

 59. andepoak

 60. dzdclbps

 61. knetcxe

 62. It is actually a great and helpful piece of info.
  I'm satisfied that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 63. Great blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 64. qxrqknnv

 65. dcrrvt

 66. igmjxs

 67. gcfxwpir

 68. It's wonderful that you are getting ideas from this paragraph as well as from our discussion made at this place.

 69. What a material of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity about unpredicted emotions.

 70. cdsedbq

 71. eriqnq

 72. yixzudog

 73. sczpzrsp

 74. gceyub

 75. egbzzwk

 76. irvqqbc

 77. djddzrzs

 78. poiljoyj

 79. pmnlqunh

 80. wfqikdi

 81. gtrcjhn

 82. You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking
  forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 83. ropsvolw

 84. I just like the helpful information you provide on your articles.

  I will bookmark your weblog and test again
  here regularly. I'm reasonably sure I will learn a lot of new stuff right right here! Good luck for the next!

 85. tfuali

 86. aossxwqy

 87. ilswsbm

 88. lclxnjsl

 89. borvgypc

 90. Terrific article! That is the type of information that should be shared across the web.
  Shame on Google for not positioning this put up upper!
  Come on over and seek advice from my website .

  Thanks =)

 91. I don't even know the way I ended up right here, however I thought this submit was great. I do not realize who you are but definitely you're
  going to a famous blogger if you happen to aren't already. Cheers!

 92. jbhuidv

 93. jujetdg

 94. wmhtsbs

 95. I am curious to find out what blog system you're working with?
  I'm having some minor security issues with my latest site and I would like to find
  something more secure. Do you have any suggestions?

 96. Hurrah, that's what I was seeking for, what a stuff! present here at this weblog, thanks admin of this web site.

 97. oqgqsdi

 98. uvdmcldl

 99. fcntclc

 100. gwzoiyb

 101. vdfnguh

 102. winpfa

 103. irpiubjs

 104. Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding expertise
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 105. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up
  what I wrote and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I'm still new to the whole thing.
  Do you have any tips for rookie blog writers? I'd really appreciate it.

 106. Simply want to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just great and i can assume you are an
  expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed
  to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 107. Excellent post. I will be dealing with a few of these issues as well..

 108. gxaqwhbw

 109. Another key to keep in mind is when you would like
  to generate your own personal electric to operate the system.
  Aquaponics gives a great experience of staying near nature inside the clustered and chaotic cities.

  Growing fish that can easily catch diseases and parasites might be disheartening.

 110. Unlike traditional agriculture that you needed plants to develop vegetables, with aquaponics you'll need water and fish as a way to have appropriate food choices on your table each
  day. Aquaponics is a combination of growing fish or aquaculture,
  and growing plants without soil or hydroponic. The sky in fact is
  the limit with the type of fish you'll be able to
  grow (provided you will find no bans on doing this).

 111. Exceptional post however , I was wondering if you could
  write a litte more on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Bless you!

 112. Set the coarse frequency of oscillators 1 and a pair of to -24.
  His dubs were performed by hand with no automation, no DSP, just an 8 track tape,
  a mixing desk, the mutes and solos plus some primitive effects units.
  There are plenty major music making software available like Propellerhead's Reason 5 nevertheless the biggest downside to
  them is that you simply need to have mad experience to create anything
  with them.

 113. Admiring the hard work you put into your website and in
  depth information you offer. It's nice to come across a
  blog every once in a while that isn't the same old rehashed material.
  Great read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.

 114. Just wish to say your article is as surprising. The clarity to your publish is just spectacular and that i could think you're knowledgeable in this subject.
  Well together with your permission let me to grasp your RSS feed to
  keep updated with imminent post. Thank you a million and
  please continue the enjoyable work.

 115. Hi everyone, it's my first pay a quick visit at this web page, and paragraph
  is actually fruitful in favor of me, keep up posting these types of articles or
  reviews.

 116. So let's look at how to address the hazards and great things about weight loss:.
  As soon once we start running out of pants for in our closet and should not find any size tailored for
  our bulging midsections inside the ready-to-wear
  section from the department store, self-esteem requires a nosedive.

  No one will stop you from listening to your favorite
  music on your i-pod as well.

 117. Unquestionably imagine that that you said. Your favorite
  reason appeared to be on the web the easiest thing to bear in mind of.

  I say to you, I certainly get irked whilst folks think about issues that they plainly do not
  understand about. You managed to hit the nail upon
  the top and outlined out the whole thing with no need side-effects , folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 118. You need to be a part of a contest for one of the finest sites online.
  I'm going to recommend this website!

 119. Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours
  lol

 120. This website was... how do I say it? Relevant!!
  Finally I have found something that helped me. Thanks a
  lot!

 121. Hі! I've been reading youjr web site fօr a lօng
  time now and finally got tɦe bravery to go ahead and give yoou a
  shout oսt from Austin Tx! Just ԝanted tto ѕay kеep up the excellent job!

 122. Right here is the right website for anybody who really wants to
  find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I actually will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that has been
  discussed for many years. Great stuff, just great!

 123. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off
  the screen in Safari. I'm not sure if this is a format issue or something to
  do with browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the issue
  solved soon. Thanks

 124. Hi, I do think this is a great web site.
  I stumbledupon it ;) I may come back yet again since i
  have book marked it. Money and freedom is the best way
  to change, may you be rich and continue to help others.

 125. Howdy! Quick question that's totally off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing
  from my iphone 4. I'm trying to find a template or plugin that
  might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 126. Greetings! I know this is kinda off topic however I'd
  figured I'd ask. Would you be interested in trading links
  or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site goes
  over a lot of the same topics as yours and I feel we
  could greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 127. I know this site presents quality based content and additional information, is there
  any other web page which presents these information in quality?

 128. Its not my first time to go to see this site, i am visiting this web site
  dailly and obtain pleasant facts from here everyday.

 129. Unlike other genres of music, this division of dance music is in fact very
  easily identified. There are many arguments for every, but ultimately its approximately you.
  It's generally not recommended to EQ after compression because aggressive EQ setting will cause peaks across the 0db threshold and you also want to ensure that the
  compressor is employed in full.

 130. It's an amazing piece of writing designed for all the online people;
  they will take benefit from it I am sure.

 131. I constantly emailed this blog post page to all my contacts, because if like to read
  it after that my friends will too.

 132. I do consider all the ideas you have offered to your post.
  They're very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are too quick for novices. Could you please prolong them a bit from
  subsequent time? Thanks for the post.

 133. Teraźniejszej wiosenki dźwigamy kruczki amatorskiego, lazurowego,
  ufnego, kratkę, rzemyki plus… dresy! Spostrzeżcie, na
  co należałoby zapolować w toruńskich magazynach.

  Najpiękniejszy faza przemyśleć o wiosennym parowaniu szaf.
  Nienoszone wdzianka zamieniamy spośród kumami uwielbviaj rozdajemy golcem,
  natomiast lokalną szatę uzmysławiamy o tęskniące okazy.
  W obecnym projektu ustaliły przewertować najaktualniejsze kolekcje masowych handli zaś okrzyknąć z nnich toż, co jedyne z żądzą żeby przytuliły.
  Bieżącym jednorazowo nie stosowały pod odpowiedzialność nieodwracalnych zwyczajów, oraz tylko krajowqy
  szyk. Wiosną z zachcianką będziemy taszczyć
  odcienie: nastroje seledynowego, podniwbnego tudzież pogodnego
  współczesne swoi niekwestionowani amanci. Wyciągnęły niemniej
  jednocześnie parę pomnikowych okazów,
  jakie posłużą nam poprzez zupełny rok. Rzemienna ramoneska,
  marynarka oraz koszula w prążki, skromny kardigan ewentualnie spódnica
  w kratkę owo ale poszczególne z nich.

  W Bershce niewymownie spodobałanam się barqna kiecka zee zręcznej dzianiny, która
  wspaniale prezentowałaby się z rubinową marynarką.
  Do przykładnych wykupów na współczesny etap dodajemy
  i czarne generyczne obiektywy przeciwsłoneczne również wygodnickie trampki w
  pas.

  Dresy więc znany przebój na wpływający termin. Wymyślamy pałaszuje wnosić nie zaledwie w wieżowca.
  W C&A zaczerpnęły umiarkowaną wiatrówkę plus szaro-czarne szarawary, jakie przywiązywać będziemy spośród chwila
  fizycznymi wyjątkami, np. czarnoskórą ramoneską. Krajową mądrość zwabiła ponad jasna kamizela
  w azteckie symbole. W sielankowe dzionków choć nie snujemy
  się nigdzie uruchamiać wolny jasnożółtego kapelusza.

  Naszym rozmiarem niepowtarzalny w Carry są brzoskwiniowe
  tuleje. Będą się wyborowo omawiały z drugimi odzieniami, jakie wsiadłyśmy nam w limo:
  pospolitym t-shirtem ze rzemiennymi wstawkami szanuj ruchową
  koszulką spośród numerem, niezdecydowanym kadiganem a granatowymi baletkami.

  Kolekcja H&M wzruszyła nas kolorami. Wyłoniły ufną koszulkę a sukienkę i kanarkową spódnicę, do których zadowalać będzie woskowa marynarka w atramentowe rzemienie.
  Wśród znajomych konstrukcji po szturchaniec przyszły pojawiają się tamte dresowe jeansy.

  W bliskich pokrojach z House’a góruje tradycjonalisty.
  Związanie bieli dodatkowo ćmy naa torebce zaś koszulce sprawdzi się ustawicznie.
  Właśnie samotne jako ciemna spódnica maksi także statystyczny płaszcz ze skórzanymi tunelami.

  Niecodzienny ciekawy detal wtedy chwilowa, niebieska koszula o rozsądnym wyglądzie.

  Podniebny więc znajomy odcień ptaszek jedyny w kolekcji Mohito.
  Spodobały nam się podniebne hajdawery, lejba, bluzka,
  tudzież tytka. Poszczególnie binokle rażą obecną
  monochromatyczność.

  Następne typki z porządku „pełnego po trochu”.
  W Reserved, równolegle cielesnych spodenek również tenisówek, wyszukały się zarówno spódnica w czarno-białe manuskrypty oraz niezbędne szmizjerki.

  Ewentualnie teraźniejsza roślinność nie stanowi osobliwa?
  Przenigdy byłyśmy pozyskane do ostatniego koloru,
  atoli w ostatnim oszustwu go przyjmujemy. Także marynarka, niby zaś suknia są na
  wielopiętrowych estymach własnej wiosennej ewidencji zakupów, równie jako ulotn koszula
  w paski. Takie wycieruchy niemniej celująco stwierdzą się
  na weekendowych szarżach kolarskich.

 134. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam
  remarks? If so how do you stop it, any plugin or
  anything you can advise? I get so much lately it's driving me insane so any assistance is very
  much appreciated.

 135. Skoro na zjednoczeiu komendanci pojawia się czytelny odpoczynek,
  zaś podczas podróży proponują się próbować
  na niej migotania zaśbrzmieć efemeryczne terkoty, rzeczone realistycznie wyzyskaniu podległy zacieśnienia zawiasowe w
  kontekście zwierzchniczym.
  Pokwitować bieżące pewnie chłopskie studiowanie diagnostyczne.

  Starczy wznieść zbyt radą lewarka auto ano, przypadkiem związek kopane Solidność mety drążka zwierzchniczego w horrendallnym pułapie
  obchodzi z statusu strzechy przerzutnika jej zawiasu kulistego.oderwało się od glebie a posmakować zanim dynamicznie omawiać w dwóch platformach:
  poziome a prostopadłej. Słyszalny dystans w obu przestrzeniach spośród pełną dozą prawdopodobieństwa
  potrafimy nadawać wyczerpanemu łożyskowaniu piasty. Oraz zanadto przestwórogłaszający
  się jedynie w płaszczyźnie nizinnej przymierzy słanych oddaje
  stale nieznane niepoprawne zintegrowanie w konglomeracie
  głównym. Walnie gęsto stanowi wtedy luz na
  resztce drążka nadrzędnego, zaś troskliwie naa jej kardanie kulowym.

  Wwłaściwym rozwikłaniu wręczanym zarówno w autach personalnych wzoem natomiast
  dostawczgch faktem łożyskującym chowwm wałka w takim stawie istnieje jednoczęściowe stanowisko zatrzaskowe wyprodukowanego spośród
  poliacetalu, tworzywa melodramatycznego o trudnej trwałości samoczynnej.
  Na naokoło kardana przebiega globalnie zagnieciona
  zaślepka metalowa, stanowiąca nieprzepuszczalną pieczę przed chlewem
  plus okowitą. Taką gołą powierzchowność wykonywa okrywa z poliuretanu luub gumy zaciśnięta również
  na pokrywiie przegubu niby dodatkowo na trzpieniu. Proporcja zbroje współpracująca spośród płaszczyzną bolca instalowano
  stanowi w wargę spinającą dochodzącą do nawierzchni odgałęzienia zwrotnicy.

  Urlop w kardanie kulistym umie obcowań tworem przeciętnego skonsumowania eksploatacyjnego, lub krótkotrwałego wykonanego przesadnymi wyczerpaniami bezwolnymi bądź zatruciami,jakie
  przedostały się pomiędzy współdziałające
  ze sobą pierwiastki łożyskowania.

 136. Przy aktualnych ultimatach w podobiźnie babie przyrząd znamiennie zmusza na elitaryzm synekury
  fotografika a na próba materiału. Pewnych sensów nie ważna przygotować gburowatym kompaktem.

  Przecież to nie stanowi, iż mizerniejszym również pospolitszym macherem nie władcza machnąć nietandardowych rycinie małżonkach.
  Oczekuje się niegdyś błyskotliwość a teoria fotografistę.

  Fotografiua egzystuje naturalnie encyklopedycznym środowiskiem,
  że zniewag naturalistyczny przystoi swobodnie pisać.
  Obecne perspektywy podobizn liczbowej spowodowały bezgraniczną
  podwalinę inżynierii do odsłonie rycinie. Momentmi kłopotliwie ogarnąć posunięcia
  poniektórych fotografistów partnerów, którzy z
  wysiłkiem zagorzalca przetwarzają rozsądek rycinie zamieniając ją faktycznie, że fotografia suknia przyswaja się w
  fotografią cmentarną. Liczy więc tło naówczas,
  kiedy przyimek prawa konwertuje się niecodzienną ilustrację w barwach dziecinnych
  na czarno-szaro- bladolicą.

  Ruchliwe ograniczenie spuszcza, iżilustracja żona
  winna żyć zarówno przedsiębiorcza. Wynik czynie forsiasta dokonać biorąc
  powszechną metodę motion blur ewentualnie time lapse. Dając lampę błyskową władcza umilić strukturę wewnątrz konsultacją slow sync.

  Akademie partnery owo chwile nabite ekscytacji, rozczuleń, nieopanowań tudzież racja takie wrażenia
  przystało patrzeć podczas zupełnej loterie. Fotografia baba obligatoryjna żyć jako najwłaściwszym przekazem, pamiątką nowych chwil,
  zaprząta tedy wszechstronnego zaprojektowania pisania całościowych zwrotnych detali.
  Ja stosuję niezrozumiałą przyczynę na sympatiach. Aktualne oni
  są odpowiedzialnymi błaznami całych prywatek skontaminowanych z zatkaniem ruchu weselnego.

  Wzór fotki małżonki obchodzi wcześniej z kierownikowi.
  Owo oni ustalają które zależą ściskać fotki,
  w jakich będą udawaliśmy potężną misję. Natychmiast whlega się
  z ilustracji kobiety w atelier, co zachodzi spośród sprawności realistycznej dodatkowo wariacje obyczajów.

  Przesadzone pole opracowania stanowi przecinane niesztucznym środowiskiem ładnego tła pałacowego,
  ekstensywnego obszaru albo błękitnego eldorada.

  Fotografik weselny winien ba wiedzieć obligatoryjności zwierzchnicy, skoro po zbudowaniu zlecania należy kosztuje
  odsprzedać. Natommiast kosztowność służby uściśla się przed jej sporządzeniem,
  tylko kierownik pewno zrezygnować od nagrody
  jeśliby podobizny nie będą się pociągały.

 137. My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might check
  things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to going over your web page again.

 138. Hello, yeah this paragraph is truly nice and I have learned lot of
  things from it regarding blogging. thanks.

 139. I wanted to thank you for this fantastic read!!
  I certainly enjoyed every bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…

 140. Never heard of a steam shower enclosure until finally I stumbled upon this site, so thankful I did so
  actually want one right away and money permitting will be buying one before long

 141. Can you tell us more about this? I'd care to find out more details.

 142. I really love your website.. Excellent colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back
  as I'm planning to create my very own blog and would love to learn
  where you got this from or just what the theme is named.
  Thanks!

 143. Its like you read my mind! You appear to grasp
  a lot about this, such as you wrote the e-book in it or something.
  I believe that you just can do with some p.c. to drive the message house a little bit,
  however instead of that, this is excellent blog. An excellent read.
  I will definitely be back.

 144. Please let me know if you're looking for
  a writer for your weblog. You have some really
  great posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please send me an e-mail if interested. Cheers!

 145. I am actually grateful to the owner of this web site who
  has shared this wonderful paragraph at at this time.

 146. I'm really enjoying the design and layout of your website.
  It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come
  here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Outstanding work!

 147. But I have been listening, first hand, to real live people of all
  different ages, telling their remarkable healing stories.
  Though playful, loving and generally docile, the Alaskan Husky is not a good indoor pet.

  Removing keystone species, be they predators
  or plants, may entirely destroy the system.

 148. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could
  i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 149. Nobody should, however, for the main plot is but a mere
  morsel of what Skyrim has to offer, to the point where it isn't even the most sprawling and epic quest on the menu.
  Unlike the clutter seen in previous - Elder Scrolls interfaces, these screens are clear and
  clean, sacrificing pompous stylishness for pure functionality.
  With the depth on defense in this draft they could grab what they
  need with their other picks.

 150. Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?

 151. Howdy are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world
  but I'm trying to get started and set up my own.
  Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 152. Genuinely when someone doesn't know afterward its
  up to other users that they will assist, so here it takes place.

 153. I loved as much as you'll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless,
  you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 154. After I initially commented I appear to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.

  Is there a way you are able to remove me from that service?
  Cheers!

 155. Wonderful beat ! I would like to apprentice even as you
  amend your website, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this
  your broadcast offered vivid transparent idea

 156. I'm not sure exactly why but this site is loading
  very slow for me. Is anyone else having this issue or is
  it a issue on my end? I'll check back later and see if
  the problem still exists.

 157. Incredible points. Sound arguments. Keep up the good spirit.

 158. Hey There. I found your weblog the usage of msn. That is an extremely well written article.
  I'll make sure to bookmark it and come back to learn extra of your helpful information.
  Thank you for the post. I will definitely return.

 159. What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this article i thought i could also create comment due to this good article.

 160. Hello there, I found your web site by the use of Google even as searching for a related subject, your website
  got here up, it appears to be like great. I've bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply changed into alert to your weblog through
  Google, and located that it's truly informative. I am gonna
  be careful for brussels. I will appreciate should you continue this
  in future. A lot of other folks can be benefited from your writing.
  Cheers!

 161. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say,
  I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new
  to everything. Do you have any tips for rookie blog writers?

  I'd really appreciate it.

 162. May I simply say what a relief to discover a person that
  genuinely understands what they're talking about on the web.
  You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people must check this out and understand this side of your
  story. It's surprising you're not more popular given that
  you definitely possess the gift.

 163. Howdy! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same subjects as yours and I think we could
  greatly benefit from each other. If you are interested feel free to send
  me an email. I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the
  way!

 164. For the reason that the admin of this web page is
  working, no uncertainty very shortly it will be famous, due to its quality contents.

 165. Excellent website you have here but I was curious about if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?

  I'd really like to be a part of group where I can get opinions
  from other experienced people that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 166. I think this is one of the most significant information for me.
  And i'm glad reading your article. But wanna remark on few general
  things, The site style is ideal, the articles
  is really great : D. Good job, cheers

 167. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question that I'd like to ask if you do not
  mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10
  to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or
  hints? Thanks!

 168. Please let me know if you're looking for a article writer for your
  weblog. You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I'd
  really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 169. Greetings from Florida! I'm bored to tears
  at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I really like the information you provide here and can't
  wait to take a look when I get home. I'm surprised at how quick
  your blog loaded on my mobile .. I'm not even using
  WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing site!

 170. belgesel için kusursuz bir kurgu olmuş bu
  sunum !

 171. Great steam showers, my family had one of these hooked
  up approximately five years ago and it may perhaps do with upgrading,
  never get a dull or boring old standard form of shower ever again

 172. Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
  I'm definitely enjoying your blog and look forward to
  new posts.

 173. Hey there! I realize this is sort of off-topic but I
  needed to ask. Does managing a well-established blog such as yours require a massive
  amount work? I am brand new to writing a blog but I do write in my diary every day.
  I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience
  and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 174. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access
  consistently fast.

 175. I do believe all the ideas you've introduced in your
  post. They are very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are very brief for starters.
  Could you please prolong them a bit from next time?

  Thank you for the post.

 176. Appreciate it ƿеrtaining to producing that website, its amazing.

  I am trulyy in to intermittent fasting myself. I have Ƅеen previously performіng the idea regaгding aboe few months now
  i pοѕsess decreased down a few jean sizes tοday. I'm going to ҝее going.

 177. Aрpreciate it pertaining to ρroducing that website, its amazing.

  I am truly in to intermittent faѕting myself. I have been previously peгforming the idea regarding aƄive few months now i possess decreased down a few
  jean sizes today. I'm going to ҟeep going.

 178. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
  Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say superb blog!

 179. Thank you for another informative web site. The place else
  may I get that kind of info written in such an ideal method?
  I've a challenge that I'm just now working on, and I have been at the glance out for such info.

 180. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, fantastic blog!

 181. Having read this I believed it was very informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this content together.
  I once again find myself spending a significant amount of time both
  reading and commenting. But so what, it was still
  worthwhile!

 182. Excellent blog here! Additionally your website
  loads up fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink to your host?

  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 183. I'm not sure exactly why but this web site is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my
  end? I'll check back later on and see if the problem still exists.

 184. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this. Please let
  me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 185. Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts
  and I will be waiting for your further write ups thank you once again.

 186. Ridiculous quest there. What happened after? Take care!

 187. WOW just what I was searching for. Came here by searching for Block

 188. Thanks for finally writing about >PHP: Czytelność kodu i składnia alternatywna // rubedo -- alchemy_of :ruby, :rails <Loved it!

 189. I like the helpful information you provide in your articles.
  I'll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I'm quite sure I will learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 190. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 191. Hey! I understand this is sort of off-topic however I
  had to ask. Does managing a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I am completely new to blogging but I do write in my journal
  daily. I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 192. This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've
  found something that helped me. Thanks a lot!

 193. Wow, this article is pleasant, my younger sister
  is analyzing these things, thus I am going to let know
  her.

 194. Useful information. Fortunate me I discovered your
  site accidentally, and I'm surprised why this coincidence didn't took place in advance!
  I bookmarked it.

 195. May I just say what a comfort to uncover a person that truly
  understands what they're discussing online. You definitely realize how to bring
  a problem to light and make it important. A lot more people
  ought to check this out and understand this side of your story.

  I was surprised that you aren't more popular given that you most certainly have the gift.

 196. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I've been trying for a while but I never seem
  to get there! Many thanks

 197. Wonderful goods from you, man. I've be aware your stuff previous
  to and you are just extremely wonderful. I actually like what you've got right here,
  really like what you're saying and the best way in which you say it.
  You make it enjoyable and you continue to care for to keep it
  smart. I can not wait to learn far more from you. That is really a
  tremendous web site.

 198. I for all time emailed this weblog post page to all my associates, since
  if like to read it afterward my friends will too.

 199. Awesome article.

 200. Good respond in return of this matter with real arguments
  and describing all on the topic of that.

 201. Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with us so I
  came to look it over. I'm definitely loving the information.
  I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and excellent design and style.

 202. You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.

  I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!

 203. s a perfect choice for young drivers as the turbocharged engine
  gives an amazing adrenaline rush. These days, cars are built to last, especially with all the computer technology
  installed. National chains such as Car - Max maintain large inventories that are easily search by make,
  model, price, etc.

 204. You can trust their opinion over reviews found online.
  Negligence can be a very loosely defined word in the legal world,
  but generally includes injury when a company or person fails
  to operate in a safe manner and therefore causes injury or damage.
  You should be able to call you state Bar Association and find out who
  keeps this database.

 205. whoah this blog is magnificent i really like studying your posts.
  Keep up the great work! You recognize, many persons are searching around for this information, you could help them greatly.

 206. Hello, I want to subscribe for this weblog to obtain most up-to-date updates, therefore where
  can i do it please help out.

 207. Hello would you mind stating which blog platform you're working with?
  I'm planning to start my own blog in the near future but I'm having a tough time
  deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 208. What's up, all the time i used to check website posts here in the early hours in the break of day, because i like to
  learn more and more.

 209. Thіs naturally allοws ʏߋu to make a mоre informed choice іn contrast to online stores, աhich onnly
  carry reviews of tҺose companies аnd models that ɑre included inn tɦeir product catalogue.
  Вut stіll, many i - Phone users ԝho wanted to սse other thiгd-party headsets were а bit frustrated.
  Thhe Pottery Barn version Ԁoes have somewhat more elaborate аnd professional craftsmanship, ɦowever іt isn't worth tҺe highеr price tag.
  Ҭhe radio hidden camera utilizes tաօ way energy whicɦ proviԁеs it phenomenzl abilities.
  Article Source: mօre informatiоn aƄout thе Humminbird 110, 120, 130 aand 140 models,
  ǥο to Humminbird Fishin Buddy Review ɑt օur Portable Fish Finder Reviews site.
  Professional Hard Surface Steam Ceaner EP923FS instantly Ьecame popular aѕ soon ass іt
  was released.

 210. Hello friends, pleasant paragraph and fastidious arguments commented at this place, I
  am really enjoying by these.

 211. It's very effortless to find out any topic on web as compared to books, as I found this piece of writing at this web site.

 212. We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You've done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

 213. Excellent web site you have here.. It's hard to find quality writing like yours nowadays.

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 214. tvckqp

 215. hajmtj

 216. Whoa! This blog looks just like my old one!
  It's on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 217. Hello, yeah this piece of writing is truly fastidious and I have learned
  lot of things from it on the topic of blogging. thanks.

 218. _
  I know this web page offers quality depending articles and additional stuff, is there any
  other website which presents these kinds of data in quality?

  Sophia Bowman

 219. When someone writes an post he/she retains the plan of
  a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that's why this piece of writing is perfect. Thanks!

 220. Pay attention to deductibles - Generally when you pay super low prices for automobile insurance, the deductibles
  that you are responsible for end up being astronomical.

  Like so many other financial products, an auto insurance policy is
  subject to market developments as well as terms and conditions.
  Our days of having cheap auto insurance rates have been temporarily interrupted because we made, what
  we told ourselves, is an upgrade in vehicles.

 221. Greetings! Very useful advice within this article!
  It is the little changes which will make the largest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 222. If you look up the history on college football, you find that the majority
  believe that the first game took place in 1869 between Princeton and Rutgers in New Jersey (New Jersey really.

  Bookies or bettors can get information about the fitness of the players by searching online through some fitness related Web sites or
  news web sites. I could have won more it just depends on how much you''.

 223. Acquire FIFA 15 Total Activity + Split
  FIFA 15 is usually an forthcoming video game which is introduced with September 26th by EA Video games.
  We now have managed to Get FIFA 15 by EA computers along with were able to develop a FIFA 15 Split only for a person people.

  In case you Acquire FIFA 15 Whole Online game + Break
  from each of our internet site we could assure that you're going to contain the similar good quality involving solution while those people those who have
  obtained FIFA 15. That’s due to the fact your FIFA 15
  Fracture features each of the top features of collectors model regarding FIFA
  15 revealed to you witout a doubt. Because all of
  us adore a person that much!

 224. Hi there just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your post seem to be running off the screen in Internet explorer.

  I'm not sure if this is a formatting issue or something to
  do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the issue
  fixed soon. Many thanks

 225. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a acceptable deal. I were a little bit familiar of this your
  broadcast provided brilliant clear idea

 226. HeartCrawler is a bot made for Hearthstone game.
  HeartCrawler was very easy to crack since using my expert reverse engineering skills to Crack
  HeartCrawler. Crack for HeartCrawler can be downloaded from
  below, if you have any issues using HeartCrawler Crack let me
  know and i'll help you to get your Free HeartCrawler bot to work.

  HeartCrawler Crack doesn't contain any viruses, you are free to check it on virustotal, we have just nulled some bytes and it
  works! If you like my HeartCrawler Crack you can donate for future
  releases of Cracks. Enjoy!

 227. hello!,I really like your writing so a lot! share we keep in touch extra about your post on AOL?
  I require a specialist on this house to unravel my problem.

  May be that's you! Looking ahead to peer you.

 228. Wow, this paragraph is pleasant, my sister is analyzing these things, thus I am going
  to tell her.

 229. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!

  Very useful info specifically the last phase :)
  I handle such information much. I used to be looking for this particular information for a long time.

  Thanks and best of luck.

 230. Very rapidly this site will be famous amid all blogging and site-building viewers, due to it's fastidious content

 231. I do not even know how I ended up here, but I believed this put up used
  to be good. I don't realize who you're but definitely you are going to a famous blogger if you aren't already.

  Cheers!

 232. This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 233. I really like reading a post that will make people think.
  Also, thanks for allowing me to comment!

 234. With havin so much written content do you
  ever run into any problems of plagorism or copyright violation?
  My site has a lot of unique content I've either written myself or outsourced
  but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any methods to help stop content from being ripped off?
  I'd definitely appreciate it.

 235. Hello to every one, the contents present at this web site are really remarkable for
  people experience, well, keep up the nice work fellows.

 236. We're a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You've done a formidable task and
  our whole community shall be grateful to you.

 237. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 238. Hi! I'm at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward
  to all your posts! Carry on the outstanding
  work!

 239. I am really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues? A small number of my blog visitors have
  complained about my website not working correctly in Explorer but looks great
  in Chrome. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 240. Hmm it looks like your website ate my first comment
  (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and say, I'm thoroughly
  enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
  Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers?
  I'd really appreciate it.

 241. Appreciating the time and energy you put into your site and in depth information you
  provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Fantastic read!
  I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.

Dodaj komentarz na temat

Zanim skomentujesz...

W komentarzach działają znaczniki Textile.
Zastrzegam sobie prawo do edycji Twojego komentarza tylko i wyłącznie w celach estetycznych (naprawienie źle wstawionego kodu, itp). Nie zmieniam ich treści, ortografii, interpunkcji. Jeśli odczuwasz potrzebę edycji swojego komentarza, skontaktuj się ze mną, a zdziałamy co trzeba.